Jak smartfon i telewizja niszczą jakość snu?

3 Min Read

Pożegnaj sprawdzanie poczty e-mail lub oglądanie telewizji tuż przed pójściem do łóżka, a będziesz spał efektywniej. Niedawna dziedzina badań wykazała, że ​​osoby, które przeglądają media społecznościowe lub wykonują inne aktywności w internecie (czytaj: wpatrują się w podświetlany ekran) tuż przed snem, zgłaszają niższą jakość snu, nawet jeśli śpią tyle samo, co osoby, które nie robiły tego przed snem.

 To nie jest zwykła bzdura, ponieważ dziedzina studiów na Uniwersytecie w Osace w Japonii wykazała, że ​​osoby, które surfują po sieci lub oglądają telewizję przed snem, mają niższe poziomy melatoniny- hormonu snu.

 Dłuższe korzystanie z mediów przed snem może wywołać „niedobór snu” – powiedział główny pracownik naukowy, dr Nakamori Suganuma z Uniwersytetu w Osace w Japonii. Tak więc korzystanie z cyberprzestrzeni i telewizji zmienia „zapotrzebowanie na sen i jakość snu”. Apeluję zatem, żeby wyłączyć ten cały komputer czy smartfon na długo przed snem, ludzie!

 Nie tak dawno na to wpadłem. Jeśli oglądam telewizję lub pracuję przy komputerze około 2 godzin przed snem, nie mogę zasnąć. Dla mnie to gorsze niż przyjmowanie kofeiny. Więc teraz mam narzuconą sobie „porę spania” dla komputera i telewizora, a ostatnią godzinę przed pójściem do łóżka zwykle spędzam na czytaniu książki. Zmieniło to dla mnie wszystko na świecie.

 Wypróbuj sam eksperyment. Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej spędzasz mnóstwo czasu przed komputerem, tak jak ja. Warto zrezygnować z korzystania z komputera na kilka godzin przed pójściem spać i gdy zbliża się pora spania, zmniejsz poziom oświetlenia w domu, używając więcej oświetlenia nastrojowego niż oświetlenia zadaniowego. Czytanie przed snem nie zaburza snu, zajmuje inną część mózgu niż nauka na jasno oświetlonym monitorze. Odkryjesz, że jesteś znacznie bardziej śpiący i wygodniej jest się zdrzemnąć.

 Ostatnio zacząłem czytać na godzinę przed wyjściem z pracy. Czas, w którym wylądowałem, nie zmienił się, ale dzięki temu rano czuję się o wiele lepiej.

 Poza tym, raz na jakiś czas pozbądź się elektroniki, wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne w swoim domu (być może wyłącz światło i wentylatory / grzejniki itp.), Zjedz spokojne posiłki, porozmawiaj z bliskimi, a potem ruszaj liczyć owce! To mała zmiana, a ile korzyści daje!

Share This Article